Liikmeid
8

Tupeseen ehk tupe kandidoos

veebruar 6, 2016

Tupeseen on üks pärmseene avaldumise vorme

Pärmseen kuulub soolestiku normaalsesse mikrofloorasse, kuid vohama hakates lööb ta haigusena välja inimese nõrgimas kohas. Naistel sageli tupeseenena. Seega on tupeseen tegelikult kogu keha haigus ja sageli ei saa sellest lahti enne, kui hakatakse ravima tervet organismi!

Pärmseene peamiseks raviks on toitumise muutmine, sest kui keha sisekeskkond on õige pH-ga ning toksiinivaba, siis pärmseen püsib soolestikus sõbralikult külg-külje kõrval ülejäänud mikroflooraga. See tähendab, et ka tupeseent ravides tuleb alati ravida kogu keha ja see tähendab esmajärjekorras toitumise ning elutavade muutmist!

Menüüst tuleb alati välja jätta rafineeritud, tugevalt töödeldud ja magusad toiduained ja samas süüa ohtralt värsket ning hautatud aedvilja, täisteratooteid. Juhin eraldi tähelepanu sellele, et homogeniseeritud poepiim on sageli väga suureks pärmseene soodustajaks, sest paljudel inimestel on varjatud piimatalumatus (võib olla ka muude toiduainete suhtes). Seetõttu on pärmseene ravi ajal soovitav ka poepiim alati menüüst välja jätta ning kui väga suur isu piimatoodete järele, siis pigem tarbida hapendatud tooteid. Kui ei ole piimatalumatust, siis hapendatud piimatooted soodustavad piimhappebakterite arenemist soolestikus ehk on kasulikud. Kui on piimatalumatus, siis soodustavad ka hapendatud ja piimhappebakteritega küllastatud piimatooted pärmseene vohamist.

Vaata pärmseene kohta üldiselt rohkem infot allolevatest artiklitest – mis soodustavad ja pärsivad pärmseent, millised on pärmseene looduslikud ravivõimalused, pärmseene avaldumise sümptomid, „pärmseene haigused“ jne.

http://www.okobeebi.ee/?p=441

http://www.biolatte.ee/index.php?go=article_detail&article_id=6

 

Kuidas aru saada, et tegu on tupeseenega?

Võib olla kipitust ja sügelust välistel häbememokkadel ning tupes. Enamasti suurenenud voolus, mis on valget värvi või läbipaistev. Kindlalt saab endal pärmseene diagnoosi panna läbi selle, et voolus on spetsiifiline – kui näpp tuppe panna, jääb näpu külge kohupiima taolisi tükikesi. Mida ägedam pärmseen, seda rohkem.

 

Akadeemilise meditsiini ravi

Kui arst paneb tupe pärmseene diagnoosi, kirjutab ta tavaliselt välja klotrimasooliga (antibiootikum) tupeküünlad. Ja kuigi tupeseene antibiootikumikuur on lokaalne (tupes), siis limaskestadelt imendub piisavalt kogu organismi ning hävitab valimatult kogu keha (ka soolestiku ning tupe) mikrofloora. Kui antibiootikumi toime lakkab, siis tuleb enamasti selle asemele uuesti pärmseen, sest pole likvideeritud põhjuseid, mis tegelikult pärmseene vohamise põhjustasid (toitumine, stress, raskemetallid jne) ning toksiine on kehas tänu antibiootikumi-ravile veelgi rohkem. Seetõttu hakkabki tupeseen sageli peale antibiootikumi-ravi korduma! Kõige hullem on see, et mõne kuuri järel ravim enam ei toimi  – pärmseen muutub resistentseks! Seega õigustab antibiootikumiravi end ainult juhul, kui vaja iga hinna eest kiirelt tupeseenest lahti saada (nt raseduse lõpus vahetult enne sünnitust). Muul juhul on loodusravi alati parem valik!

Kui siiski otsustad kasutada antibiootikumiga tupeküünlaid, siis alati tuleks peale ravi lõppu teha peale piimhappebakteri kuur (vähemalt 7-10 päeva) –  tuppe piimhappebakteriga tupeküünlad ning suu kaudu piimhappebakteri kapsleid. Ja alati samal ajal mõelda läbi, millest pärmseen võis tekkida ehk likvideerida põhjus ning muuta toitumine tervislikumaks!

 

Loodusravi

Alati on parem tupeseen välja ravida loodulike meetoditega. See kindlustab, et seen ei hakka korduma või ei löö välja mõne muu ja veel hullema probleemina!

Lokaalne ehk pärmseene ravi tupes

 1. Küüslauk. Küüslaugu küüs koorida (see kile jätta, mis küüslaugu ümber on, et liiga tugev ei oleks), otsad ära lõigata ja paraja pikkusega niidijupp ümber küüslauguküüne tõmmata nii, et see sisse lõikuks (sellega saab pärast küüslauguküüne tupest välja sikutada). Niidiga varustatud küüslaugu küüs lükata sügavale(!) tuppe ja vahetada iga kord peale WC-s käimist. Kui iga kord ei jõua, siis jälgida, et uus küüs pannakse vähemalt 4-5 korda päevas. Ööseks ei pea küüslaugu küünt tuppe panema, sest paljud naised tajuvad seda ning see segab und. Kui ei häiri, siis võib. Algul kipitab tupes päris kõvasti ja see on normaalne, sest limaskest on pärmseenest kahjustunud. Kuid juba paari päevaga kipitus väheneb ja lõpuks kaob täiesti. Kui kipitus kadunud ja enam üldse kohupiimataolist voolust näpu külge ei jää tuppe seest katsudes, siis on pärmseen taandunud. Kindlasti tuleb peale kõigi sümptomite kadumist ravi jätkata veel vähemalt 3 päeva, et pärmseen ei korduks!  Tõhusaim ravi tugeva tupeseene korral!
 2. Piimhappe bakterid. Apteekides müügil piimhappebakteritega tupeküünlad (nt Floragyn, Vagisan, Biolatte firmalt Madame). Sobivad nii iseseisvalt, kui ka pärast küüslauguküünte kuuri tegemist mikrofloora stabiliseerimiseks. Teha vähemalt 7-10-päevane kuur. Piimhappebakteri küünaldega võib profülaktilisi kuure teha alati ka ennetavalt – nt tunne, et tupe pärmseen tulemas või kui teada, et tupeseen lööb välja iga kord enne mensese algust.
 3. Tuppe võib panna ka hapukooresse või maitsestamata jogurtisse kastetud ise marlist keeratud tampoone. Vahetada mitu korda päevas.

NB! Eespool toodud raviviise kasutatakse paralleelselt kogu keha pärmseene raviga (Vt http://www.okobeebi.ee/?p=441).

 

Veel ravi võimalusi

 1. Tuppe võib panna ka oliivõlisse uputatud tampoone, mis hävitavat seenespoorid ja ei lase pärmseenel areneda.
 2. Leevendust pakub ka kortslehe või kummeli tõmmisega alt pesemine või nende teedega tehtud istevannid.
 3. Vahel aitab kortslehe tee joomine.
 4. On olemas Korditsepsi tooted, mis tõmbavad kehast tupe kaudu mürke välja ja ravivad selle kaudu pärmseent. Vt siit:  http://www.korditseps.ee/tampoonid-%E2%80%9Eprintsessi-parl%E2%80%9D/
 5. Antroposoofiline meditsiin kasutab tupe pärmseene ravis geeli nimega Majorana Vaginal Gel.

 

Hügieen

Vahel võib tupe pärmseene vohamise põhjuseks olla puhtalt vale alakeha hügieen!

 • Pesukaitsmed. Koos pärmseene raviga tuleb kindlasti loobuda igapäevastest pesukaitsmetest, sest need muudavad tupe pH-d ja põhjustavad-soodustavad pärmseent tupes! Eriti hullud on lõhnastatud pesukaitsmed. Kui voolus on tugev ja aluspüksid määrduvad ruttu, siis kasuta nende asemel puuvillaseid taskurätte või looduspoest ostetud puuvillasest riidest pestavaid püksikute kaitsmeid või vaheta lihtsalt mitu korda päevas aluspükse.
 • Aluspüksid. Tupe pärmseene korral ei tohiks kanda pepuvahe aluspükse, sest need ärritavad intiimpiirkonda. Ja aluspüksid peavad olema 100% puuvillased ning ökopulbriga pestud, lisaks soovitavalt õues tuule ning päikese käes kuivatatud!
 • Alakeha pesta ainult veega või spetsiaalse intiimpiirkonna pesuks mõeldud vahendiga. Mitte kasutada tavalisi seepe alakeha igapäevaseks pesemiseks – hävitavad normaalset mikrofloorat, kuivatavad jne!
 • Seksuaalelu kohalt peaks jälgima, et partner kindlasti peseks ennast enne vahekorda. Kondoomide valikul jälgida, et naine ei oleks kondoomi materjalile või määrdele ülitundlik!

 

Pärmseene üldine ravi kogu kehas

Lisaks võtta alati kohe kasutusele ka pärmseene üldine ravi, millest on pikalt ja üksikasjalikult kirjutatud eelmises artiklis (http://www.okobeebi.ee/?p=441).

Kordan tupeseene ravi seisukohast kõige olulisema sealt üle.

 1. Menüü ja igapäevaelu muutmine – pärmseene arengut soodustavad toiduained ja harjumused ära!
 2. Kohe võiks hakata sööma küüslauku või küüslaugu kapsleid, mis pidurdavad pärmseene arengut seespidiselt kogu kehas ja iga päev jooma õunaäädika vett (1 tl 1 klaasile veele), mis muudab keha leeliseliseks takistades nii kaudselt pärmseene kasvu. NB! Rasedal tugevdab õunaäädika vee igapäevane joomine lisaks platsentat ja parandab emaka verevarustust. Loe  keha pH tasakaalu kohta lisaks siit – “PH ime” või http://www.okobeebi.ee/?p=470 või

http://www.toidutare.ee/aabits.php?id=10123&hi=tasakaal

 1. Pärmseent hävitavad väga hästi ka greibiseemneekstrakti tilgad (nt Citrosept, CitroImmun jne), mis looduslik antibiootikum. Olenevalt preparaadi kangusest 10-30 tilka 3 korda päevas 10 min enne sööki 1 nädal kuni 3 kuud. Siis teha paus 1-2 nädalat ja korrata nii kaua kui vaja. NB! Raseduse ajal ei soovita greibiseemne ekstrakti kasutada, kuna agressiivne pärmseene tapmine toob kaasa suure hulga toksiinide eritumise verre, mis võib lapsele ja raseda kehale liiga koormav olla!
 2. Pau d`Arco ehk sipelgapuu koor on ka üks looduslikke antibiootikume, mis tapab nii baktereid, viiruseid kui ka seeni. Tugevam kui greibiseemne preparaat. Võtta 1-2 tbl 3 korda päevas, miinimum 10 päevase kuurina, vajadusel mitu kuud. Ka Lapacho (Pau d`Arcoga samast sugukonnast) teel on pärmseent tõrjuv toime.
 3. Kindlasti mõjub hästi ka piimhappebakterite igapäevane söömine (ägedas faasis topelt annuses) – kui soolestiku normaalne mikrofloora taastub-tugevneb, saadakse ka mujal kehas (nt tupes) pärmseen kontrolli alla.
 4. Suukaudseks kasutamiseks pärmseene vastu on apteegist võimalik osta Dida tablette, mis puhtalt looduslik preparaat (sisaldab küüslauku, kaneeli, kardemoni).
 5. Homöopaatiline ravi toetab alati kogu keha ja võib olla päästjaks seal, kus miski muu enam ei aita! Levinumad homöopaatilised ained tupe pärmseene ravis on nt Borax, Candida, Sulfur.

 

Tugeva ja ravile visalt alluva tupeseene korral soovitaksin sellist raviskeemi, mis tavaliselt kiirelt ja efektiivselt mõjunud.

 • Esimene nädal (kuni 10 päeva) võtta greibiseemne preparaati ja panna tuppe küüslaugu küüsi.
 • Edasi jätkata suu kaudu topelt annuse piimhappebakteriga (vähemalt kuu, aga isegi 2-3 kuud) ja panna tuppe piimhappebakteri küünlaid (u 10 päeva).
 • Algusest peale jälgida toitumist ja mitte süüa magusat ning rafineeritud ja lisaainete rikkaid toite (mitte süüa ka väga magusaid puuvilju – eriti viinamarju!), valge jahu tooteid, seeni, alkoholi ja tugevalt töödeldud toite! Väldi ka kala, kuna kalad sisaldavad raskemetalle (eriti elavhõbedat), mida pärmseen tuleb kehas neutraliseerima ja välja viima. Mida suurem ja rasvasem kala, seda rohkem on jõudnud endasse raskemetalle koguda!
 • Keha toetab, kui süüa palju toorest aedvilja (nt valge peakapsas) ja juua iga päev 1,5 l vett, millest paar klaasi päevas õunaäädika (1 tl õunaäädikat klaasile veele) või sidruniveena – need muudavad keha leeliselisemaks ja toetavad piimhappebakteri arenemist soolestikus.

Kõike eelnevat jälgides, peaks tupeseen ruttu taanduma!

 

Tupeseen raseduse ajal

Paar sõna ka tupeseenest raseduse ajal.

Kuna raseduse ajal naise immuunsüsteem langeb ja kehal on suur koormus, sest kahe inimese ainevahetuse jäägid ja muudki toksiinid vaja kehast välja viia, siis tekib paljudel naistel raseduse või imetamise ajal tupeseen.

Oma roll tupeseene sagenemisel sellel perioodil on ka keha vitamiinide-mineraalide varude tühjenemisel.

Kuna pärmseen tuleb kehasse raskemetalle kahjutuks tegema, siis vahel öeldakse, et pärmseen tupes raseduse ajal kaitseb kaudselt loodet, takistades raskemetallide liikumist emakasse ja seeläbi loote kahjustusi! (vt nt elavhõbeda ja loote kahjustuse seostest raamatust „Mina olen ookean“, S. Steingraber, 2009)

Lisaks on pärmseenel ka teisi vohamise põhjuseid – vt siit:

http://www.okobeebi.ee/?p=441

http://www.okobeebi.ee/?p=470

 

NB! Pane alati tähele, et iga voolus ei ole pärmseen ja lisandunud voolus raseduse ajal on tegelikult normaalne!

Samas enne sünnitust peab tupp korras olema, muidu võib sünnituse ajal põletikust kahjustunud tupe kude kergemini rebeneda. Tupe pärmseenega tuleb tõsiselt tegelema hakata 2 kuud enne sünnitust, et saaks tupe korda ja oleks vähem rebendeid. Soovitavalt loodusravi abil.

Raseduse ajal on tupe pärmseene ravis mõned iseärasused. Ei tohi kasutada pärmseent surmavaid preparaate (nt greibiseemne ekstrakti preparaadid), kuna suure hulga pärmseene hukkumisel tekib kehasse väga palju toksiine. Raseduse ajal ei tule keha nende toksiinide väljaviimisega toime ja ka imetamise ajal lähevad toksiinid emapiimaga lapsele, kes ei tule nende väljaviimisega toime (lapse maks alles areneb). Imetataval lapsel võib ema pärmseene agressiivne ravi anda nt lööbe, gaasivalud, kõhulahtisuse jne. Eelista raseduse ja imetamise (esimesed 6 kuud) ajal alati pärmseene kasvu pidurdavaid raviviise ning pärmseene kasvu soodustavate toitude menüüst väljajätmist! Samas, kui pead valima antibiootikumi või greibiseemne preparaadi vahel, on viimane kindlalt ohutum!

 

Kiiret paranemist!

 

Terje Tähe

Loodusterapeut, rasedate jooga juhendaja, proviisor

Ökobeebi võrgustiku liige