Liikmeid
8

Valides basseini, tasuks teada!

jaanuar 30, 2011

Otsustades oma väikelapsega ujuma minna, tuleb kindlasti tähelepanu pöörata mitmele väga olulisele asjale. Nimelt ei ole kõik basseinid, isegi kui need on nimetatud lastebasseiniks, sobilikud sinu beebile. Samamoodi, nagu poes pakenditelt silte lugedes, tuleks uurida ka basseini kvaliteeti.

4 põhilist kriteeriumi, mida tuleks jälgida basseini valimisel:

  • veetemperatuur (eriti oluline beebide puhul);
  • basseini sügavus;
  • vee kvaliteet;
  • vee puhtus.

Beebide ja väikelaste ujutamiseks sobiv veetemperatuur on 31 ning 34 kraadi vahel. Suurtes tavabasseinides on veesoojus üldjuhul 28 kraadi, mis võib põhjustada alajahtumist. Kui minna basseini, kus veetemperatuur on alla 31 kraadi, tuleb kindlasti silmas pidada, et laps oleks üle 4 kuu vana ning seal ei tasuks viibida üle 10 minuti. Oluline on teada, et väikelapsed ei hakka jahtudes värisema, vaid nende huuled muutuvad siniseks.

Sügavuse puhul tasuks jälgida, et nii lapsevanem kui laps tunneksid ennast hästi. Beebide ujutamiseks mugav sügavus hakkab umbes 80 sentimeetrist. Ülimadalad lastebasseinid ei lase lapsel sukelduda ning juba natuke kogenumal lapsel äärelt vette hüpata.

Peamiseks probleemiks Eestis olevates väikelastebasseinides on kõrge kloori tase, mis kahjustab beebide õrna nahka ning sukelduva lapse silmi (lapsed sukelduvad silma lahti). Olete tähendanud, kuidas ujumisriided kuluvad kiirelt läbi ainuüksi basseinivees viibimisest. Samamoodi mõjutab kloorine vesi meie nahka. Siiski osades spetsiaalselt väikelastele mõeldud basseinides hoitaks klooritase miinimumi piiril. Alati tasub katsetada klooritaset iseenda silmade peal, enne kui hakkad oma last vees ujutama. Kui vesi ärritab silma, on klooritase liiga kõrge. Ujumisprille nõustuvad lapsed kandma alles alates 2,5 kuni 3 eluaastast. Vähese kloori ning alternatiivse vahendi – osooni – kasutus on kallim, kuid kõik see tuleb meie endi tervise arvelt.

Üks, mis kindel ja endal lihtne tuvastada, on see, et vesi peab peale vaadates puhas olema. Kui vesi paistab hägune ning puhastussüsteemid ei tundu hästi töötavat, oleks targem teine bassein valida. Samuti saame me siin ise palju ära teha. Nimelt on oluline ennast enne vette minekut korralikult pesta ning naistele südamele pannes ka näole kantud make-up maha võtta (paratamatult lapsega vees olles hakkab vett pritsima).

Kui nüüd tundub, et sellist basseini Eesti Vabariigis ei leidu, siis ärgitan teid siiski otsima. Neid on küll vähe, kuid võimalus pakkuda oma lapsele sellist vabastavat kogemust, tasub selle vaeva ära. Lisaks lähete suvel veekogu ääre palju rahulikuma südamega, kuna teie laps juba oskab ujuda.

 Ökobeebi