Liikmeid
8

Hammaste tulek

märts 20, 2016

Laste hammaste tuleku valu leevendamine

Märts 2016             Terje Tähe

 

Kuidas vanemana ära tunda, et just hammaste tulek teeb teeb lapsele valu? Kuidas seda eristada teistest tervisemuredest?

 

Üheks esimeseks märgiks hammaste tulekust on süljevooluse suurenemine. Süljevooluse suurenemine võib tekkida mitu kuud varem, kui hammaste tulek lapsele üldse vaeva ja valu hakkab tegema.

Hammaste tuleku tunnuseks on ka lapse soov-vajadus kõike närida (nt imik topib oma käsi ja mänguasju suhu) ja hammaste tugev kokkusurumine (nt emme tissi hammustamine). Laps masseerib nii alateadlikult tugeva vajutamisega oma igemeid ja kiirendab sellega hammaste väljatulekut. Tegu on ju „hammaste lõikumisega“ ja eks lõikumine toimub kiiremini, kui hammaste teravate servadele vastu vajutada ehk hammustada!

Kui laps koos eelmiste sümptomitega hakkab keelduma rinnast, magab halvasti vm, võibki arvata, et tulevad hambad teevad valu!

Hammaste tulekule võib viidata ka pea hõõrutamine vastu voodit, pea raputamine (kuna valu ning ebamugav tunne kiirgab tihtipeale kõrva), punased põsed. AGA neid viimaseid sümptomeid võib esineda ka kõrvavalu ajal.

 

Hammaste tulekule viitavad sümptomid:

 • süljevoolus on suurenenud – „ila lausa tilgub“, pluus on eest pidevalt märg
 • tahab kõike närida, tahab tugevalt igemeid kokku suurda, topib käsi-mänguasju suhu,
 • keeldub rinnast
 •  imeb rinda lühiajaliselt mille tagajärjel lapse kehakaal ei tõuse piisavalt(0-6k 500/kuus)
 • keeldub söögist-joogist
 • suus on näha (heledamad kohad kumavad igemest läbi) või tunda (igemed on kõvaks või lausa teravaks muutunud) hammaste tulekut
 • lapsele meeldib või ta rahuneb igeme hõõrumisel
 • igemed on väga tundlikud  puudutamisele
 • pea hõõrutamine vastu voodit vm eset, pea raputamine, punased põsed
 • hammustab (ema rinda, oma kätta, mänguasju jne)
 • puristab suuga
 • uinumis raskused ja vajab süles kiigutamist või kõndimist

 

Kui laps eespool toodud sümptomitega on pidevalt viril, nutab iga asja peale, tahab pidevalt süles olla, pole millegagi rahul või jääb lausa haigeks (palavik, nohu-köha, kõhulahtisus), siis on enamasti tegemist hammaste tuleku valuga!

 

 

Miks hambavalu just öösiti endast märku annab ja emmed-titad ärkvele sunnib?

Päeval köidab lapse tähelepanu väiskeskkond, see on põnevalt huvitav ja haarab tema meeled.

Seetõttu lapse ärkvel olles teda väike valu ei häiri. Aga une-eelsel vaikuse hetkel või unes (nt REM une faasis) tajutakse kõike kehas toimuvat eriliselt intensiivselt ja laps tunneb valu  või ebamugavust. See tõttu on Magamise ajal laps viril, halab, vähkreb, tahab pidevalt sülle, kiigutamist, toas ringi liikumist jne. Hamba valu võib olla ka nii suur, et laps lausa kriiskab-kiljub.

 

 

Hammaste tulek võib lapsel tekitada nohu, köha, palavikku, nahalöövet ja kõhulahtisust.

Siinkohal tahaks tähelepanu juhtida, et koos süljevooluse suurenemisega võib lapsel tekkida ka nohu ja/või köha. Kõik keha limaskestad on seotud ning kui üks limaskest (nt hammaste tuleku puhul suus) on ärritunud ning toodab rohkem lima, siis hakkavad seda tegema ka teised limaskestad üle terve keha – nt kopsudes tekitades köha ja/või ninas tekitades nohu. Pane tähele, et hammaste tuleku nohu („hambanohu“) erineb külmetushaiguse nohust sellega, et nohu eritis on läbipaistev ja nagu lima. Hammaste tuleku köha („hambaköha“) puhul „ragiseb“ erituv lima kurgus-rinnus ja ajab köhima just pikali olles.

** Hambanohu tekkimise põhjuseks peetakse  ka seda, et hammaste „murdmisel“ läbi igeme tekitatakse palju surnud rakke, mida immuunsüsteem ei jõua ära “koristada” ja keha puhastamise eesmärgil lükkab keha surnud rakud nohuna välja.

 

Koos hammaste tulekuga võib lastel olla ka palavikku, kõhulahtisust, nahalöövet. Sel ajal jäävad lapsed kergemini külmetushaigustesse (viirustesse), sest immuunsüsteem on nõrgenenud. Siit tulebki väljend „hambaviirus“!

 

Samas tahaksin eraldi rõhutada, et kui lapse ainevahetus ja tervis on 100% korras, siis hammaste tulekuga ei pea olema ühtegi vaevust. Kui hambad kasvavad aeglaselt ei pruugi olla lapsel vaevuseid, isegi süljevool ei suurene!

 

 

Kui kaua enne hamba nähtavale ilmumist see lapsele valu tekitada võib?

Väga erinevalt – paarist päevast kuni mitme kuuni. Kõik oleneb sellest, kui kiiresti hambad välja kasvavad-lõikuvad. Mida kauemaks tulemine venib, seda kauem ebamugavustunne või valu kestab!

 

Kas saab ja kuidas saab lapse enesetunnet hammaste tuleku ajal leevendada ?

Alati on võimalik leevendada ja last aidata!

 

 • Magneesiumi juurde. Kuna hammaste tuleku kiirus sõltub ema mineraalainete tasakaalust kehas ning seeläbi ka rinnapiimas, siis soovitan emmedele alati esimese asjana hakata ise magneesiumi juurde võtma. Kui kehas on magneesiumi piisavalt (rinnapiima kaudu ka lapsel), siis hambad kasvavad kiiremini, lõikumine on kiirem ning valulik aeg lühem. Lisaks sellele vähendab magneesiumi küllus veres valutundlikkust ehk ta mõjub leebe loodusliku valuvaigistina. (Ka täiskasvanutele olen soovitanud tarkusehammaste tuleku puhul võtta peotäis magneesiumi tablette, mis mõjub arvestatava valuvaigistina. Läbi proovitud ja töötab! ) Loodusterapeudid on arvamusel, et kui raseduse ja imetamise ajal on magneesiumi puudus (sageli ongi), siis on ka imikutel hammaste tulek vaevaline!

NB! Magneesiumi ei anta kunagi lapsele, vaid seda tarbib imetav ema ise (magneesiumkloriidi jalavanne või nahale õli või kelasiini või tsitraadi tablette jne) terve hammaste tuleku perioodi. Kergete sümptomite puhul tavaannuses, tõsisemate sümptomite puhul 2-3 kordses annuses.

 

Magneesiumi puuduse sümptomid:

ärevus-rahutus, närvilisus, unetus,

kuklapinge, peavalud,

kergesti tekkivad sinikad, igemete veritsemine

kergesti lagunevad hambad, ka kehvad küüned, küüntel pikitriibud

kõhukinnisus

jalakrambid hommikupoole ööd, sportides või võimlemisel tekivad lihaskrambid,

lihaspinged, lihasvalu,

füüsiline ja vaimne väsimus

rasedatel liiga varajased emaka kokkutõmbed (enne 30 nädalat)

südame rütmihäired, kõrge vererõhk,

isu magneesiumirikaste toitude järgi (nt tatar, päevalilleseemned) jne.

Kui sul on eelnevast loetelust 3 sümptomit olemas, siis tõenäoliselt kimbutab sind Mg puudus.

Magneesiumirikkad toiduained: päevalilleseemned, kõik teised seemned-pähklid, tatar, arbuus. Ka pruunvetikas,avokaado, spinat, nisuidud, kakao.

Magneesiumi preparaati valides peab teadma, et magneesiumoksiid imendub halvasti. Hästi          imendub magneesium kelasiinina, tsitraadina või kloriidina. Magneesiumkloriidi lahust määritakse nahale (magneesiumiõli nime all) või tehakse jalavanne. On olemas ka taimede tõmmistest ning mahladest valmistatud preparaat (Floradix Magnesium), mis sobib väga hästi lastele, rasedatele.

Kuna Mg puudus ning vajadus võib olla väga erinev, siis soovitan sobiva Mg annuse ise määrata. Alusta tavaannusega ning suurenda seejärel iga päev Mg annust kuni kõht läheb lahti – kõhu lahtiminek näitab, et oled jõudnud üleannuseni. (Jah, ka jalavannide ning pealemäärimisel läheb kõht üleannusega lahti!) Seejärel võta veidi tagasi. See on hea viis ka seetõttu, et näed ära, kas antud preparaat sinu kehas üldse imendub või ei!

Suu kaudseid preparaate tuleks võtta kindlastgi söögist eraldi (tablette vähemalt 1-2 tundi, vedelat 15-30 min enne või peale söömist) ning kindlasti koos sellega juua klaas vett. Jalavannide ja pealemäärimise puhul ei pea söömisaegu jälgima. J

Mg kohta saab lisaks lugeda siit:

http://www.iidnemagneesium.eu/index.php/artiklite-list/janu

http://www.telegram.ee/toit-ja-tervis/17-marki-et-sul-voib-olla-magneesiumipuudus#.U_2XesWSyaU

http://www.aigarsade.com/Mg_ja_depressioon_I_osa.pdf

 

 • Kaltsiumi juurde. Kui magneesiumi juurdevõtmine ei toimi (2 nädalase magneesiumi võtmisega pole näha paranemist) või näed enda juures ka kaltsiumi puuduse märke, tasuks kaltsiumi juurde võtta. Vali kindlasti looduslik preparaat (nt Neolife firma Kalmag on hea)! Võid võtta ka mõlemat korraga (nii magneesiumi kui kaltsiumi), nt ühte hommikul ja teist õhtul.

 

Kas koos magneesiumi ning kaltsiumiga peaks lapsele ja/või ise ka D vitamiini juurde võtma ehk kas hammaste tuleku vaevused võivad olla seotud D vitamiini puudusega? Jah hammaste tuleku vaevused võivad olla seotud ka D vitamiini puudusega, aga D vitamiini ei anta hammaste tuleku vaevuste puhul lapsele juurde, kuna sünteetiline D-vitamiin ise võib põhjustada lapsele vaevuseid (gaasid, lööve jm). Laps saab oma D vitamiini kätte ema rinnapiimast. Kui kahtled, kas seda on piisavalt, lase endale analüüs teha. Kui D vitamiini on vähe, söö ise pähkleid, võid, muna rohkem ja ole rohkem õues, eriti päikse käes. Kui see ei toimi, alles siis  võiks hakata apteegipreparaate juurde võtma. Kõige looduslikum ja lapse suhtes ohutum on võtta juurde lanoliinist valmistatud D vitamiini, mis lahustatud õlikapslis. Aga tahaks siinkohal kindlasti hoiatada, et D vitamiini ei tohiks kunagi igaks juhuks juurde võtta, sest tänapäevaste teadmiste järgi klassifitseeritakse teda hormooniks ning igasugune hormooni juurdevõtmine mõjutab kogu keha hormoonsüsteemi (nt kilpnääre, neerupealsed, naissuguhormoonid jne).

 

 • Anna lapsele midagi närida!
  • Kõige parem on olnud kautšukist kaelkirjak Sophie, mis lapsele käepärane, mahub hästi suhu ning naturaalsest ohutust materjalist. Seda müüakse Stockmanis ja Looduspere ning Bioshop poodides (http://www.looduspere.ee/toode/kaelkirjak-sophie-narimisrongas/ , http://www.bioshop.ee/kaelkirjak-sophie-narimisrongas/). Kuna Kaelkirjak Sophiet on kahes mõõdus, siis tuleb vanematel sobiva leidmiseks katsetada. Enamikele lastele sobib ja aitab väga hästi. Kusjuures lihtsalt kaelkirjak on sobinud paremini suurematele lastele, kaelkirjak närimisrõngana töötab edukalt just väiksematel lastel. Vaata plastikust mänguasjade ohtlikkuse kohta lisaks siit: http://www.bioneer.ee/tegutse/ohtlikud_ained_tarbetoodetes/aid-16357/Kaitse-oma-last%3A-vali-m%C3%A4nguasju-teadlikult
  • Enamikele lastele meeldib ka ema-isa näppu närida. Keera näpp kõveraks ning lase lapsel igemetega närida eri asendites – alati käepärast, parasjagu kõva ja pehme ning naturaalne! J Võid oma näpuga ka igemes olevat heledat kohta lihtsalt hõõruda.
  • Väga loomulik on ka see, et laps topib sellel perioodil oma käsi suhu ja närib neid. Las ta teeb seda! Oma käte ja ema-isa näpu närimine-lutsimine on kindlasti parem kui „lutt suhu“ variant! **Lutil on palju „kõrvaltoimeid – nt on teada, et lutt vähendab lalisemist ning lükkab rääkima hakkamist edasi, muudab suus luude kuju.
  • Sobib ka geeliga täidetud kummirõngas. Osadele lastele meeldib see külmalt, osad ei taha külma üldse – pead proovima.
  • Tegelikult igasugune suupärane mänguasi sobib (soovitavalt naturaalne materjal või ohutu plastik).
  • Suuremale lapsele, kes sööb juba lisatoitu, võib närimiseks anda porgandit, kurki või kuivanud leivakannikat. Kui kardad, et laps närib tüki lahti ning ajab kurku, keera see puuvillase marlilapi sisse!

NB! Aga ära kunagi lase lapsel hammustada ema rinda! Reageeri sellele alati väga intensiivselt ja selgelt negatiivselt. Ema rinnale ei tohi haiget teha!

 

 • Väga hästi aitab homöopaatia. Homöopaatia tasakaalustab Ca-Mg ainevahetuse kehas ning kiirendab hammaste väljatulekut. Aitab vahel imeväel! Allpool mõned kõige tõhusamad ja enam kasutatavad homöopaatilised preparaadid hammaste tulekust tekkinud vaevuste ja valu leevendamiseks.
  • Calcium carbonicum 6 või 12 – üks esimesi aineid, kui hammaste tulek tekitab ükskõik milliseid probleeme! Sellele ainele viitab pidev viril olek, särgiesine pidevalt märg, kõik rinnal olevad riiete nurgad-paelad lähevad suhu ja lutsitakse ära, tihti ka kukla higistamine peale magama jäämist.
  • Chamomilla 12 (ka 30 ja isegi 200 väga tugevate sümptomite puhul) – kriiskav-kiljuv nutt, ärritunud, isegi vihane, ülitundlik valule ja rahuneb kiigutamise peale. Hakkab nutma ja karjuma äkki.
  • Mujal maailmas on homöopaatia apteekides olemas spetsiaalsed komplekspreparaadid laste hammaste tuleku vaevuste leevendamiseks (nt Hyland’s Baby Teething Tablets) – meil saab neid interneti kaudu tellida.

 

 • Rakusoolad ehk koesoolad – need on oma olemuselt samuti homöopaatilised preparaadid, aga väga madala potentsiga. Siia kuuluvad sellised mineraalidest tehtud homöopaatilised ained, mis on meie kehas füsioloogiliselt olemas. Hammaste tuleku valusid leevendavad nt Calcium phosphoricumi ja Calcium fluoricumi koesool. Eestis saab rakusooli osta nt Eliksiiri kauplusest, kus antakse valiku osas ka nõu. Rohkem rakusoolade kohta saad lugeda siit: http://rakumineraalid.blogspot.com/2011_07_01_archive.html

Ka rakusooladest on tehtud kompleks hammaste tuleku probleemide jaoks:

http://neweratissuesalts.wordpress.com/2011/07/02/the-new-era-tissue-salts/

 

 • Weleda kaltsium. Koosneb tegelikult kahest preparaadist – Aufbaukalk-1, mida võetakse hommikul, ja Aufbaukalk-2, mida võetakse õhtul. Sisaldab homöopaatilist Calcium carbonicumi ja Calcium phosphoricumi ning ainelist kaltsiumi ja magneesiumi. Osade emade arvates on väga hästi aidanud, osade emmede arvates ei ole üldse toiminud. Kuna seda peaks võtma profülaktiliselt pikemat aega, siis ongi raske öelda, kas toimib või ei. Kui vanematel endal kehvad hambad, võiks ema ise tarvitada pikemat aega.

 

 • Ka varvaste mudimine kiirendab ning pehmendab hammaste väljatulekut – mudi kõigi varvaste pika lüli sisekülgi nii, et tunned näppude all luud ka ehk just luist osa.

 

 • Igemegeelid? Kuigi emmede seas on nad populaarsed, siis mina igemegeele ei soovita! Olgu nad ükskõik kui looduslikud, peavad nad kõik sisaldama salvialuseid, emulgaatoreid jt lisaaineid, mis jõuavad igemele määrides arvestavas koguses ka lapse kõhtu ning rikuvad lapse niigi nõrka ja alles väljaarenemise järgus olevat mikrofloorat (kui midagi hullemat ei tee). Eesti apteekidest saab osta Kamistad Baby (toimeaineks kummeli ekstrakt), Multi-Mam BabyDent (väidetavalt looduslik, toimeaineks 2QR kompleks) ja Calgeli (toimeaineks meditsiiniline tuimestaja lidokaiin+tsetüülpüriid). Kindlasti ei tohiks kergekäeliselt lastyel kasutada kasutada Calgel igemegeeli, kus tugev tuimesti sees.

Aga on olemas ka homöopaatilisi igemegeele (nt Orajel Baby), mida saab netist tellida – need kõige ohutumad ja ainuke vorm, mida oleksin nõus soovitama.

 

 

Millal peaks hakkama muretsema, kui beebil ei tule ega tule neid hambaid?

Osadel lastel tulevadki esimesed hambad alles 10kuuselt. See on veel täiesti normaalne ja muretsemiseks pole põhjust. Kui aga 10-11-ks elukuuks pole ühtegi hammast lõikunud, võiks

 1. ema hakata ise Mg ja Ca juurde võtma
 2. ning lapsele anda ja ka ise võtta homöopaatilist Silicea 200 iga kuu (kuni iga nädal) ühe annuse.
 3. Ja ohtralt päikest – vankrikatted alla, näod päikese poole, õues talvel 2-3 ja suvel 4-6 tundi  jne! Isegi kodumaine märtsikuine päike annab kehale D vitamiini, mis paneb imeväel hambad kasvama!

Enamasti tulevad  siis hambad 1-2 kuuga välja!

 

Kas öine rinnaga toitmine võib põhjustada-soodustada lapsel hambakaariest?

Kindlasti mitte!

 

Mida lõpetuseks öelda? Kui emmel või issil endal on kehvad hambad või ka vanemal õel-vennal, tasuks varakult lapse hammaste profülaktikale tähelepanu pöörata.

 • Ema võiks raseduse ajal kindlasti magneesiumi juurde võtta. (*Väga harva kui ema näeb enda juures kaltsiumi puuduse tundemärke, siis võib ka kaltsiumi, aga ainult looduslikku!) Imetamise ajal võiks profülaktikaks jätkata pidevat magneesiumi ja vajadusel ka kaltsiumi juurdevõtmist ning lapsele esimeste märkide puhul homöopaatilist Calcium carbonicum 6 või 12  (või hammaste rakusoola) iga päev juurde anda. Ema peaks vältima nii raseduse kui ka imetamise ajal antibiootikumide vm võtmist, milledest osad võivad põhjustada hammaste kahjustaust. Vanemale lapsele, kes sööb juba lisatoitu, võib hakata Weleda kaltsiumi andma. Ja muidugi vältida maiustuste andmist nii kaua kui saab! Šokolaad, kommid, saiakesed ei sobi lapsele kuni 7 eluaastani!