Liikmeid
8

WHO 10 fakti imetamisest

september 25, 2012

1.    WHO (Maailma Terviseorganisatsioon) soovitab tungivalt toita last AINULT rinnapiimaga kuni 6. elukuuni sealt edasi koos lisatoiduga kuni lapse kahe aastaseks saamiseni või kauem.

 • Rinnaga toitmisega tuleb alustada esimesel tunnil peale sündi.
 • Rinnapiima tuleb lapsele anda nii palju, kui laps nõuab päeval ja öösel.
 • Vältida tuleb lutipudeleid ja lutte.

2.    Rinnapiimaga toitmise eelised lapsele:

Rinnapiim on parim toit vastsündinutele ja imikutele. Ta annab imikutele kõik toiteained, mida nad vajavad terveks arenguks. Rinnapiim on turvaline ja sisaldab kõiki antikehi, mida on vaja, et kaitsta imikuid enimlevinud lastehaigustest nagu kõhulahtisus ja kopsupõletik, mis on ka kaks peamist laste surmade põhjust üle maailma. Rinnapiim on kogu aeg õiges temperatuuris ja valmis kasutamiseks ning tasuta, mis tagab selle, et imikud saavad kasvamiseks alati piisava hulga toitu.

3.   Eelised emale:

Rinnaga toitmine annab ka eeliseid emale. Nimelt on kuni 98% naistest, kes ainult rinnaga last toidavad, kuni 6. elukuuni uue raseduse eest kaitstud. Lisaks vähendab emaka- ja rinnavähi riske hilisemas elus, aitab naistel saavutada raseduseelset kehakaalu ning vähendada ülekaalu tekke võimalust.

4. Pikaajalised eelised lapsele:

Peale otseste eeliste, millest oli juttu eelpool, soodustab rinnaga toitmine ka eluaegset head tervist. Täiskasvanutel, kes said imikutena rinnapiima, on tähendatud madalamat vererõhku ja kollesteroolitaset, samuti madalamat riski ülekaalule ja teise astme diabeedile. Lisaks on tõestatud, et rinnaga toidetud lastel on kõrgem IQ ja intelligentsuse tase.

5. Miks mitte kasutada kunsttoitu?

Rinnapiima asendaja ei sisalda antikehi, mida on leitud emapiimast. Imikute kunsttoidu valmistamisel tuleb jälgida täpseid juhiseid. Vastasel juhul suurenvad  lapsel haigestumise riskid, mis on tingitud halva kvaliteediga vee kasutamisest, halvasti steriliseeritud vahenditest või pulbrisse tekkinud kahjulikest bakteritest. Toitainete puudus võib tekkida põhjusel, et kunsttoitu lahjendatakse liigselt, kuna soovitakse ühe pakiga kauem läbi ajada. Ka kunsttoidu ja rinnapiima omavahelise kombineerimisega tasub olla ettevaatlik, kuna rinnapiim tekib vastavalt nõudlusele, mis tähendab seda, et mida väheb beebi rinnapiima saab, seda vähem seda ka toodetakse ning lõpuks võib see lihtsalt otsa saada.

6. HIV ja rinnaga toitmine

HIVi nakatunud ema võib lapsele infektsiooni edasi anda raseduse ajal, sünnituse käigus või rinnaga toitmisel. Antiretroviirus (ARV) ravimi sisse võtmisel väheneb edasikandmise risk rinnaga toitmise ajal. Rinnaga toitmine ja ARV sisse võtmine suurendavad lapse võimalusi jääda puutumata HIV-st. Ükskõik, millise teise ravimi tarbimine ja imetamine on võimalik. Kindlasti uurida võimalusi ja konsulteerida imetamisnõustajaga.

7. Kunsttoidu kasutamise reguleerimine

1981. aastal vastu võetud rahvusvaheline koodeks imikute kunsttoidu turu reguleerimise osas kinntib järgmist:

 • pakendi silt ja informatsioon peavad rõhutama emapiima eeliseid ja kunstoidu võimalikke terviseriske;
 • ei tohi ülistada kunstoitu;
 • ei tohi anda tasuta kunsttoidu testereid
 • ravimifirmade edasimüüjad ei tohi anda tasuta kunsttoidu testereid tervishoiutöötajatele või tervishoiu asutustele.

8. Imetamise tugirühmad

Rinnaga toitmist tuleb õppida, kuna paljudel naistel on alusamisega raskusi. Rinnanibude valulikkus ja hirm, et beebi ei saa piisavalt piima, on tavalised. Tervishoiuasutused, kes toetavad rinnaga toitmist õpetades välja rinnaga toitmise nõustajaid, saavad praktikas palju paremaid tulemusi.  Praeguseks on üle maailma 152 riigis rohkem kui 20 000 „baby-friendly“ (ingl. k. beebisõbralikku) tervishoiu asutust, et tagada nõustamine vastsündinutele ja nende emadele.

9. Töö ja rinnaga toitmine

Paljud emad, kes lähevad tagasi tööle, jätavad rinnaga toitmise osaliselt või täielikult, sest neil ei ole piisavalt aega või kohta kus imetada, samuti puudub võimalus piima välja pumpamiseks või säilitamiseks. Emad vajavad turvalist, puhast ja privaatset  ruumi tööl või seal läheduses, et jätkata rinnaga toitmist. Tööandja saab aidata, võiamldeades makstud emapuhkust, osalist töökoormust, kohapeal olevat sõimerühma, abivahendeid piima pumpamiseks ja sälitamiseks või imetamise pause.

10. Lisatoiduga alustamine ja imetamine

Alates 6. elukuust võib hakata lapsele lisaks rinnapiimale andma ka lisatoitu. Samal ajal peaks jätkama rinnaga toitmist. WHO lisab:

 • rinnaga toitmist ei tohi vähendada, kui alustad lisatoiduga;
 • lisatoitu antakse lusikaga või tassist, mitte lutipudelist;
 • toiduained peavad olema puhtad ja kohaliku päritoluga;
 • on vaja varuda piisavalt aega, et beebid harjuksid sööma tahket toitu.

Artikkel on tõlge WHO koduleheküljelt:

http://www.who.int/features/factfiles/breastfeeding/en/index.html

Tõlkija märkus: Mitte ükski toit ei saa olla rinnapiima asendaja (teatakse ka kui RPA) seega on olemas vaid väljend “kunsttoit”.

Ökobeebi