Liikmeid
8

Korduvakasutatavad- versus pabermähkmed!?

oktoober 23, 2012

Veel mõned aastad tagasi seisid Eesti emad oma beebiga põhimõttelise valiku ees – kas  kasutada pabermähkmeid või marlikaid. Viimase kasuks otsustamine tundus suhteliselt kangelaslik valik tänapäeva mugavas maailmas. Kangelaslikkust võimendasid meie emade lood nõuka ajast, kus marlisid muudkui pesti ja kuivati. Laps oli kogu aeg pissine ning ka emade riided seetõttu pidevalt märjad.

Õnneks on ka selles valdkonnas toimunud vahepealsete aastatega suuri edasiminekuid ning ka Eestis on nüüdseks võimalik saada kõikvõimalikke püksmähkmeid, mis oma olemuselt meenutavad igati ühekordseid pabermähkmeid. Samuti on marlide kasutamine läinud tänu pesumasinate laiale levikule palju lihtsamaks. Tänapäeval on ka taas au sisse tõusnud villaheide püksid marlide peale, mis aiatavad lahendada seda probleemi, et marlis olev väike beebi pidevalt lekib.

Eelnevad argumendid on andnud paljudele emadele taas jõudu hakata tegelema korduvkasutatavate mähkmetega.

Järgnevalt toon ära mõned argumendid, mis põhjustel eelistatakse korduvkasutatavaid mähkmeid pabermähkmetele.

1.      Lapse tervis

Inimene on siia ilma sündinud paljana ning tema ihu vajab õhku ja normaalset temperatuuri. Ei ole päris loomulik, et laps veedab kuni kaks aastat oma elust umbse mähkme sees ning tema ülitundlik intiimpiirkond on kergelt üle kuumendatud. Kujutelge end lapse asemele ning mõelge, kui mugav see teile endale oleks. On oluline, et lapse uriinised mähkmed ei jääks lapsele pikalt ümber. Ka pabermähet tuleks tegelikult vahetada kohe peale seda, kui laps on sinna juba pissinud. Korduvkasutatava mähkme puhul saab laps piisavalt õhku ning ka mähkmehaudumust ei teki nii kergelt. Mõnusa kuiva riide sees olles ei hakkagi ju kuskilt midagi naljalt hauduma. Lisaks seostatakse meeste üha suurenevat viljatust sellega, et nende suguelundid on esimestel aastatel liiga soojas keskkonnas olnud. Paljud poes müüdavad pabermähkmed on klooritatud, valgendatud ja lõhnastatud ainetega, mis ei ole meie lapse tundlikule intiimpiirkonnale üldse head. Võides tekitada allergiat, mähkmelöövet ja muid terviseprobleeme.

2.      Keskkond

Mitte just vähe oluliseks ei pea inimesed tõsiasja, et suurem osa poes müüdavatest pabermähkmetest ei ole biolagunevad ning need jäävad lihtsalt meie keskkonda aastateks vedelema ja reostama. On ka argumente, et mähkmete pesemine ja pesuvahendid võtavad sama ressursi, mis pabermähkmete valmistamine. Kuid ometigi on tõsiasi, et pestavates mähkmetes hakkavad lapsed märgatavalt varem potil käima ja seega jääb igal juhul mähkmekasutuse aeg lühemaks ja loodusressursse on sellevõrra kokku hoitud.

3.      Rahaline sääst

Marlimähkmed on kasutatavad sünnist, kuni mähkimisaja lõpuni. Samuti suur osa mähkmepükse on tehtud nii, et trukkide või krõpsude abil saab nende suurust muuta. See tähendab, et lapse sündides tuleb teha suuremat sorti investeering mähkmetesse ning enamusega neist käib laps kuni mähkmeaja lõpuni. Keskmiselt kulub pabermähkmete peale 70 eurot kuus ja seega umbes 800 eurot aastas. Kui osta 5 pakki marlimähkmeid, läheb keskmiselt 45 eurot, mähkmekatteid oleks sel juhul tarvis 3-5 paari ning kulu sellele on keskmiselt 50-70 eurot. Mähkmepükse võiks olla päevaks vähemalt 8 paari (nende keskmine hind on 20 eurot). Kokku kulub korduvakasutatavate mähkmete peale olenevalt valikust ja eelistustest umbes 160-250 eurot! Kui arvestada, et pabermähkmeid kasutab laps kaks kuni kolm aastat, siis läheb nende peale umbes 1600 – 2400 eurot. Seega ulatub kokkuhoid pea tuhandetesse eurodesse. Samas, kui korduvkasutatavate mähkmete puhul tehakse üks investeering kasutusaja lõpuni.

Kindlasti tuleb meeles pidada, et korduvakasutatavaid mähkmeid võiks pesta loodus- ja ihusõbralike vahenditega, mis ei tekitaks lapsel allergiat ega reostaks keskkonda. Kõik liigsed plekid eemaldab edukalt ka looduslik sapiseep.

Kui pestavad mähkmed tunduvad ülejõu käivatena, siis alternatiivina soovitaks lapse tervist ja keskkonda hoidvaid ühekordseid pabermähkmeid. Neid valides peaks silmas pidama järgmisi nüansse:

  1. Neile ei ole lisatud lõhnaaineid, neid ei ole pleegitatud ega klooritatud. Vastasel juhul võivad ärritada lapse intiimpiirkonda ja lapsel tekib mähkmelööve.
  2. Tegemist on täielikult või osaliselt biolagunevate mähkmetega
  3. Mähkmel on hea õhujuhtivus
  4. Vahetada seda peale igat korda, kui laps on sinna pissinud

Väga suur osa pestavate mähkmete kasutajaid leiab kuldse kesktee ning kasutab kodus ja päevasel ajal pestavaid mähkmeid, kuid kodust väljas olles, keerulises olukorras, autosõidul või öösel ühekordseid mähkmeid. Ka selline valik annab lapsele piisavalt pabermähkme vaba aega, aitab tal kiiremini potile saada ning hoiab kokku raha.

Edukat katsetamist!

 

Iti Pällin

3 lapse ema

Villapai OÜ