Liikmeid
8

Millised korduvkasutatavad mähkmed valida?

oktoober 27, 2012

Kui valik on langetatud korduvkasutatavate mähkmete kasuks, siis võtab natuke süvenemist, et aru saada, milliseid mähkmeid kasutama hakata. Kas võtta marlid või püksmähkmed? Kui marlid, siis millised kattepüksid, kui püksmähkmed, siis mis materjalist? Kas võtta trukkidega või krõpsudega, kõik ühes või eraldi sisemähkmega? Valik võtab silme eest kirjuks.

Erinevad on nii emad, lapsed, kui nende eelistused. Seega on oluline leida endale ja lapsele sobivaim variant, et mähkmevahetus oleks mõnus protsesse mõlema jaoks.

Alljärgnevalt lühike ülevaade erinevatest korduvakasutatavatest mähkmetest.

  1. Vana hea klassika – marlimähe
    Marlimähkme üheks suureks plussiks on selle väga lihtne hooldamine. Kuigi marlisid tuleb ise voltida, siis võib neid vabal hetkel terve hunniku mähkimislauale valmis teha, et neid siis õigel hetkel mugavalt võtta. Marlid kuivavad väga kiiresti ning on seega ruttu kasutamiseks jälle valmis. Marlimähkmete puhul on tarvis kasutada ka pealismähet, milleks sobivad eriti hästi villased mähkmekatted. Need takistavad pissi läbi laskmist ja samas neutraliseerivad uriini lõhna. Selline kombinatsioon on väga hingav ning hästi kergesti hooldatav. Teise võimalusena võib marlimähkmetele peale panna ka polüestrist mähkmekatte, mis takistab kõik lekked ja on samuti hästi hooldatav, kuid jätab soovida kõrge hingavuse poolest. Selline kate võiks olemas olla juhuks, kui olukord nõuab, et mingit leket kuskilt ei tule. Marlimähkmeid on eriti mõistlik kasutada just vastsündinu puhul kuni lapse pöörama hakkamiseni. Alguses tunduvad reguleeritavad püksmähkmed pisikese beebi ümber natuke kohmakad ja lisaks kuivavad need palju kauem kui marlimähe. Samas, väike beebi pissib väga sageli, seega on marlimähe parim valik just esimestel elukuudel.

2.      Korduvakasutatavad püksmähkmed

Püksmähkmeid on erinevat tüüpi. On selliseid, mis on juba valmis püksid. Tõmbad lapsele otse jalga või kasutad külgkinnitusi. Kõik on juba olemas ja midagi lisada ei ole vaja. Enam levinud on siiski variandid, kus püksmähkmed koosnevad mähkmekattest ja eraldi sisemähkmest. Kuna pealismähe jääb paljude mudelite puhul kuivaks, siis on võimalus eraldi osta nii sisemähkmeid, kui mähkmekatteid. Osadel mudelitel on sisemähe ja pealismähe üksteise järgi disainitud ning teise firma sisud ja pealsed ei pruugi nendega haakuda. Näiteks GroVia mähkmetel kinnitub sisemähe trukkidega pealismähkme külge. Kui osta GroVia mähkmekatte eraldi sooviga kasutada muid sisemähkmeid peab kindlasti jälgima, et trukikoht last soonima ei jääks. Lisaks kinnituvale sisemähkmele on olemas veel komplektid, kus pealismähkmele pakub lisakaitset sisemähe, mis tuleb lihtsalt eraldi lapina mähkme sisse asetada. Ühe variandina kasutatakse ka taskumähkmeid, kus lisalapp ehk sisemähe asetatakse mähkmekatte sisse. Nii püsib see edukalt paigal ja kogu süsteemi on mugav lapsele selga panna. Mähkmekatted kinnituvad tavaliselt kas krõpsude või trukkidega. Mõistlik oleks valida mähkmekatted, mis on reguleeritavad ning mida saab kasutada lapse sünnist kuni mähkme kasutusaja lõpuni. Reguleeritavatel mähkmetel on ees trukid, mille abil saab neid väiksemaks teha ja külje pealt on samuti reguleerimiseks mõeldud trukid või krõpsud.

3.      Korduvakasutatavad sisemähkmed ja pealismähkmed

Enamasti saab osta ühe tootja komplekti – mähkmekatet ja sisemähet. Kuid tuleb tähele panna, et neid saab ka eraldi hankida, mis teebki asja keeruliseks, sest ühed on müügil sisemähkmete all ja teised mähkmekatete all. Alles kokku moodustavad nad püksmähkmed.  Sisemähet saab eraldi juurde osta, sest alati mähkmekate ei määrdu ja ei vaja vahetamist. Samuti kuivavad osadel mudelitel mähkmekatted märgatavalt kiiremini, kui sisemähkmed, seega võib sisemähkmete ja mähkmekatete hulk olla erinev. On mudeleid, kus sisemähe moodustabki peamise lekkekindluse andja (nt GroVia sisemähe). Samas teistel on sisemähe, vaid väike siselapp (nt Bambinexi bambusest mähe).

Milliseid mähkmeid eelistada

 Nagu eelpool mainitud, siis vastsündinu puhul on kõige lihtsam ja kergem variant kasutada marlimähkmeid. Need kuivavad ruttu ning kui beebi lihtsalt soojas ruumis pikutab ei peagi talle suuri katteid ümber paneme, võib piirduda lihtsalt snappy kinnitusega või meriinovillaste mähkmealuspükstega. Kuid marlid võivad osutuda keeruliseks, kui laps hakkab pöörama. Mõni teeb seda sellise agarusega, et mähkimisest ei pruugi midagi välja tulla. Sealtpeale on hea ja mugav kasutada püksmähkmeid ning eriti just komplekte, kus sisemähkmed ja mähkmekatteid saab eraldi osta. Püksmähkmed, kus kõik korraga sees, võivad väga kaua kuivada ja kui mõne kuune laps veel väga sageli pissib, siis on nende kuivatamine natuke tülikas. Reguleeritavaid püksmähkmeid ehk mähkmekatteid koos sisemähkmetega ongi hea hakata kasutama kuskil kolmandast elukuust. Esimestel elukuudel võivad nad pisikese beebi ümber natuke liiga kohmakad olla.

Kui palju mähkmeid enne lapse sündi varuda?

Kui on kindel soov tegeleda pestavate mähkmetega, siis võiks alguses muretseda. 10-20 marlimähet. 20 mähet katab enam-vähem vastsündinu ööpäevase vajaduse. Mähkmekatteid marlidele võik osta 2-5 paari. Kui huvi kohe alguses proovida ka püksmähkmeid, siis soovitaks  lisaks marlidele osta mõned kõige väiksema suurusega püksid. Nagu öeldud, siis on emad ja lapsed erinevad, seega on mõistlik alguses võtta erinevaid tooteid ning selle käigus enamasti selgub, mille kasuks lõplik valik teha. Pärast on juba lihtne juurde osta neid, mille sobivuses on veendutud.

Villapai esindaja julgen öelda, et kõik kliendid on oodatud poodi nõustamisele teemadel, kuidas valida, voltida marlisid ja mida kasutada. Lisaks anname alati hea meelega nõu ka e-posti villapai(at)villapai.ee või telefoni teel.

Kasulikud lingid:

  1. Väga põhjaliku ülevaadet andev blogi korduvkasutavate mähkmete kohta: http://riidestm2hkmed.blogspot.fr/2011/03/vastsundinu-riidest-mahkmetes.html
  2. Väga põhjalik artikkel erinevate mähkimisviiside kohta, sisaldab ka youtube linke kasutusjuhenditega: http://www.bioneer.ee/eluviis/tarbimine/aid-11733/Moodsad-riidest-m%C3%A4hkmed
  3. Bioneeri arvamuslugu: http://www.bioneer.ee/eluviis/tarbimine/aid-8196/Milliseid-m%C3%A4hkmeid-lapsele-valida-
  4. Isiklik kogemuslugu korduvakasutavate mähkmete kasutamisest: http://www.bioneer.ee/eluviis/tarbimine/aid-11792/Kuidas-Hipsikud-minust-hoolivama-ema-kasvatasid

 

Iti Pällin, kolme lapse ema

Villapai OÜ