Liikmeid
8

Beebiootajad! Varbaid liigutama!

veebruar 16, 2012

Juba eelmise sajandi alguses kirjutati ämmaemanduse õpikus, et valuta sünnituseks peab naine iga päev liikuma 10 km ja sööma taimetoitu!

Tänasel liikumisvaesel ajal soovitame, et naine liiguks iga päev värskes õhus, soovitatavalt mõnes looduskaunis kohas, iga päev vähemalt 30 minutit. See on miinimum, millega säilitada keskmine tervist! Veelgi parem oleks liikuda iga päev tund aega.

Liikumine on rasedale ääretult kasulik! Aga nagu kõigega, nii ei tohi ka sellega raseduse ajal üle pingutada. Väga hoolikalt tuleb naisel kuulata oma keha signaale, mis talle tegelikult hea on ja mida ta vajab. Kui oled naine, kes on harjunud end iga päeva pingutama ja rahmeldama, võid endale kergelt liiga teha.

Mida positiivset liikumine rasedusega siis teeb? Liikumine paneb vere aktiivsemalt liikuma,  mis tähendab, et kehast viiakse aktiivsemalt välja ainevahetuse jäägid ja keha iga rakuni jõuab rohkem toitaineid (ka hapnikku!), mis kõik tagab lapsele paremad kasvutingimused! Liikudes hakkab naine ka automaatselt sügavamalt hingama ning keha saab rohkem hapnikku, kõik keha reaktsioonid toimuvad paremini ning energiat on rohkem. Laps on hapniku puuduse suhtes väga tundlik. Esimene, mis lapsel hapniku puuduse tõttu kahjustub, on kesknärvisüsteem. Ehk kui naine hingab raseduse ajal ainult ülemise kopsu osaga (kõht kaasa ei liigu), on keha ja ka laps pidevas kroonilises hapniku puuduses ning sünnib kergesti ärrituv, rahutu, halvasti magav laps. Liikumine toetab ka veenide tööd, mille ülesandeks on jääkainete ja hapnikuvaese vere viimine jäsemetest tagasi siseelunditesse (kopsud, neerud, maks, süda jne). Vähenevad tursed ja ei teki rasedustoksikoosi!

Seega on liikumine rasedale väga-väga kasulik ning väga-väga vajalik!

Kõik rasedad liikuma!

Samas peab meeles pidama, et raseda keha väsib kiiremini, kuna siseelundite tööks ja lapse kasvatamiseks  läheb rohkem energiat kui tavaliselt. Kõigil rasedatel on perioode, kus väsitakse üllatavalt kiirelt ära ning siis tuleb puhata rohkem, kui seda tavaliselt on harjutud tegema. Vahel on lausa päevi, kus naine tunneb, et tahaks terve päeva pikutada – võimalda seda siis endale! Laisklema on vaja ka õppida! Küll paari päeva pärast tuleb liikuda tahtmine tagasi. Ja pane tähele, enamasti on need väsimuse päevad seotud ka hüppelise kaalutõusuga (enamikel naistele tõuseb kaal ehk laps kasvab kõhus hüpetega).

Ole oma keha suhtes tähelepanelik ja armastusväärne, kuula teda ning järgi tema signaale! Üks osa sünnituseks ettevalmistusest ongi oma keha signaalide kuulama ja nende kohe järgima õppimine.

Kuni kuuenda raseduskuuni võib põhimõtteliselt teha absoluutselt kõike, millega on varem tegeldud. Ei ole soovitav hakata tegelema uue spordialaga, sest keha pole harjunud ning vigastused on kergemad tulema. Loomulikult pead liikumise ajal jälgima oma enesetunnet – ühtegi asja ei tehta üle ebamugavustunde (nt hakkab halb, kõht tõmbab kõvaks, laps hakkab ägedalt siputama jne) ega valu! Kui peale sporti väsimus ei kao 15-30 minutiga, oled end üle pingutanud! Puhka pärast sellist korda rohkem kui tavaliselt, et keha taastuks. Järgmine kord soorita seda tegevust aeglasemalt, rahulikumalt ning lühemat aega! Või vaheta liikumisviisi (spordiala)!

Terve raseduse aja ei tohi tegeleda aladega:

  1. mis tekitavad kehasse vibratsiooni – nt kõik tehnikaspordi alad (auto-, moto-, kardisõit), rulluisutamine, jalgrattaga sõitmine konarlikul või auklikul teel. Põhimõtteliselt kui tee on laudsile ja oled kindel,  et ei kuku, siis võib rulluiskudega ja jalgrattaga sõita raseduse lõpuni välja. Eriti ohtlik on vibratsioon ja põrutused esimestele raseduskuudel, kus see võib lausa katkemist põhjustada. NB! Samamoodi tekitab kehasse vibratsiooni ka bassi kõlarid – seega väldi suurtel kontsertidel kõlarite ligidust ja kui tunned, et hakkab halb või et kehas on vibratsioon tunda, lahku kohe.
  2. kus võib kukkuda või löömisega seotud spordialad – nt võitluskunst, rulluisutamine, ratsutamine, mäesuusatamine, lumelauasõit jne.
  3. kus peab tõstma üle 5 kiloseid raskusi – viimastel kuudel hakkab keha sünnituseks ettevalmistamiseks tootma juba sünnituse hormooni (relaksiini),  mis muudab liigeste sidemed lõdvaks (ikka selleks, et laps kergemini ja lihtsamalt välja tuleks) ja väga kergesti võivad tekkida traumad. Eriti ohustatud on selg, kuna kõht tõmbab rühi paigast ära ja eriti alaseljale langeb niigi suurem koormus.

Kõhulihastest. Alates 6ndast raseduskuust ei tohi enam teha kõhu pikilihastele mõeldud harjutusi (enamasti kere ja jalgade tõsted). Kuna sellest ajast alates hakkab kõht ette kummuma, siis võivad pingule tõmmatud kõhu pikilihaste kiud pikkupidi ühenduskohast pingutamise ajal rebeneda. Kui see juhtub raseduse ajal, ei ole enamasti midagi tunda. Tegelikult ei teatagi, kas rebenemine toimub korraga või pikkamööda. Alles peale sünnitust, kui kõht hakkab tagasi tõmbuma võib näha et kõhu esiküljel on sügav vagu – lihased on eraldunud ning näppudega katsudes võib kõhukelmeni välja minna. Jah, see kasvab lõpuks kokku tagasi, aga taastumine võtab aega aastaid. Vahepeal on kõhul kerge vagu. Seega – parem karta kui kahetseda!

Mida siis teha kõhulihaste treenimiseks? Täiesti ohutu on sügav kõhuhingamine, kus välja hingates surud kõhtu nii tugevalt kui saad sissepoole. Lisaks täidab kõhuhingamine ka kopsud sügavamalt ning laps saab rohkem hapnikku!

Teooria, et naine sünnitab seda paremini, mida tugevamad on tema kõhulihased, on tegelikult vale. Naine peab sünnituseks olema lihtsalt heas vormis. Tegelikult on tähele pandud, et  väga tugevate kõhulihastega naised (nt osad sportlased), sünnitavad väga pikalt ja raskelt! Seega on tugevate kõhulihastega ja pidevalt ehk iga päev tugevat trenni tegevatele naistele oma eriprogramm sünnituseks ettevalmistusel – õppida puhkama (laisklema), lõõgastuma ning kõhulihaseid lõdvestama. Nendele naistele soovitan alates 6ndast kuust jätta igapäevased trennid ära, liikuda see kohustuslik tunnike väljas ja käia kindlasti rasedate joogas, kus õpitakse ennast lõdvestama ja aega maha võtma.

Terje Tähe    / proviisor / terapeut / rasedate ettevalmistaja

Ökobeebi võrgustiku liige

58