Liikmeid
8

Pärmseene diagnoosimise võimalused Eestis

detsember 5, 2012

Pärmseene perekonna seente kindlaks tegemiseks on mitmeid võimalusi. Kõige kindlamad on testid/analüüsid, mis tuvastavad pärmseente toksiine.

DÜSBIOOSI ANALÜÜS
Kasutatakse soolestiku mikroobide ainevahetusjääkide määramiseks. Düsbioos on kvantitatiivne ja kvalitatiivne soolestiku mikrofloora tasakaalutus, st et soolestikus on ebapiisavas koguses nn häid baktereid ja ülekaalus patogeenne ehk nn halb mikrofloora. Analüüs on biokeemiline, mitte mikrobioloogiline. Sellega määratakse soolestikus esinevate bakterite, parasiitide ja seente ainevahetusprodukte ning indikaani. Kõrge indikaani tase uriinis viitab bakterite kasvule ehk düsbioosile soolestiku ülemistes osades. Tervetel inimestel on indikaani kogus madal. Soovitatakse eelkõige soolestiku haiguste, neuropsühhiaatriliste haiguste ja põletikuga kaasnevate haiguste korral. Samuti Candida perekonda kuuluvate pärmseente vohamise kahtlusel. Düsbioosi on leitud ka paljudel autistlikel ja käitumishäiretega lastel. Uriiniproov.

SOOLESTIKU MIKROOBIDE PROFIIL
Selle analüüsi abil on võimalik määrata soolte täpne bakterioloogiline sisaldis ning patoloogiliste bakterite (anaeroobid, colibakterid, enterokokid, stafülokokid), pärmseente, hallitusseente ja nn heade soolestikubakterite kogused. Eesmärk on tuvastada tähtsamad soolestiku mikrofloora perekonnad, mis on peremeesorganismi ja viimase toitumise seose näitajad. Mikrofloora pilt on abiks toitumise ümberkorraldamisel ja teatud tervisehäirete põhjuste tuvastamisel. Näidustatud erinevate seedesüsteemi , degeneratiivsete haiguste, autismi, hüperaktiivsuse ja käitumishäirete puhul. Samuti pärmseene vohamise kahtlusel. Analüüs on mikrobioloogiline. Väljaheiteproov.

Neid analüüse saab teha läbi Stelior Eesti (www.stelior.ee)

SÜLJE AMÜLAASIST PARASIITIDE JA PATOGEENSETE SEENTE (valikus 2 pärmseent ja 7 hallitusseent) TOKSIINIDE MÄÄRAMINE. Test on toksiinspetsiifiline.

Testi tegemiseks on vajalik võtta hommikusest pesemata, söömata ja joomata, ka suitsetamata suust sülge. Õhtul mitte kasutada suuvett ja hambapastast korralikult suu loputada.

Kõige lihtsam on võtta testiks sülge peale ärkamist kodus, määrides hommikust sülge tavalise sõrmeplaastri tekstiili osale. Oluline on, et see korralikult märguks. Seejärel jätta lahtiselt kuivama ca 12-tunniks, et pakendamise momendiks oleks korralikult kuivanud. Plaastrilt ei maksa maha rebida kattepabereid, siis kleepub ta kokku, vaid peale kuivatamist pakkida ta tagasi oma pakendisse. Testi võib ise tuua Pärnu Tervistavasse Stuudiosse igal tööpäeval 10-18 või saata postiga aadressile Rüütli 28/Pühavaimu, Pärnu 88011, Tervistav Stuudio (loe lisaks: www.tervistavstuudio.ee). Plaastriga kindlasti kaasa panna oma kontaktandmed ja vabas vormis kirjutada oma kaebustest ja tervise probleemidest. Saatelehele tõlgitakse teie poolt kirjeldatu vene keelde. Ka vastused on vene keelsed, mis vajadusel tõlgitakse.

Testi teeb St. Peterburgi I. Filippova erakliinik. Vastused saab ca 3-4 nädala pärast paberkandjal ja võetakse kohe teiega ühendust.

TOIDUTALUMATUSE TEST 60-ELE TOIDUAINELE

Toidutalumatuse testi abil saab kindlaks teha, kas kehas on tekkinud reaktsioon toidus esinevatele pärmidele ning koostada asjakohane ja individuaalne  pärmidevastane dieet vältides just neid toiduaineid, mida me hetkel ei talu või mille suhtes oleme tundlikuks muutunud pärmseeninfektsiooni tagajärjel.

Toidutalumatuse testi tehakse veeniverest (www.stelior.ee)

Kõikide nende testide abil saab teada ka kaasnevatest infektsioonidest (hallitusseened, parasiidid, anaeroobsed Clostridia tüüpi bakterid ). Igal testil on oma spetsiifika, erinev metoodika ning ka erinev hind. Enne ühe või teise testi kasuks otsustamist on alati soovitav konsulteerida pädeva terapeudi või spetsialistiga ehk antud juhul inimestega, kes neid analüüse interpreteerivad.

Madleen Simson
Stelior