Liikmeid
8

Mida haiglasse sünnitusele kaasa võtta?

veebruar 17, 2012

See on küsimus, mis kuulub lapseootajate põhirepertuaari ning väärib kindlasti tähelepanu ja vastamist. Allpool toome välja nii pikemalt lahtikirjutatud nimekirja kui ka selle lühivariandi.

 • Dokumendid.
 • Jook. Varu endale mitu erinevat varianti juua ja ohtralt, sest joomine sünnituse ajal on väga oluline.
 • Puhas vesi – Alati kaasa! Osa joogist peab alati olema puhas vesi, isegi kui sulle muidu vesi ei maitse. Võid sinna sisse panemiseks võtta kaasa ka nt sidrunit, õunaäädikat, värskeid piparmündi või melissi lehti.
 • Mahl – mahl on sünnitusel söömise aseaine, andes jõudu ja vaigistades nälga, kui see peaks tekkima. Vali endal mõni meelpärane paksem mahl kaasa – nt ploomi või virsiku mehu vm taoline viljalihaga mahl. Väga on naistele meeldinud ka viinamarja mahl – magus ja annab palju energiat. Väga head on ka kõik toormahlad aedviljadest. Segumahlasid kasutades vali sellised, kus poleks üle 2-3 erineva juurvilja või puuvilja sees. Paksu mahla juues käitu nagu sööksid seda – lase kaua suus ringi vaikselt nagu mäludes ja vähehaaval lased kurgust alla.
 • Mineraal- või gaasiga vesi – Vahel tuleb tõeline mineraalvee või gaasiga vee isu peale eriti kui sul ka raseduse ajal oli nende järgi aeg-ajalt isu! Ja siis on ta väga vajalik ning aitab ka sünnituse edenemisele kaasa!
 • Tee – sulle meeldiv taimetee. Nt arvatakse, et nõmmliivatee lõõgastab, vähendab valu sünnitusel (võib juba enne sünnitust nädal kaks hakata jooma), aga osadele naistele mõjub, osa ei tunne mingit vahet. Pärast sünnitust aga hakka kohe jooma raudrohu teed – vähendab efektiivselt lohhiate pikkust ja verehulka. Mõlemad teed kanged, külmalt ja lonkshaaval päeva jooksul u 300-500 ml ära juua. Hea oleks kaasa võtta kõrs või joomis-otsikuga pudel, et oleks lihtsam juua. NB! Kogu sünnituse aja tuleb palju juua ja pidevalt pissil-kakal käia.
 • C-vitamiini (olgu kindlasti looduslik, sest siis toime mitmeid kordi tugevam) – aktiviseerib sünnitust (nt Acerola, Goldeni firmalt). Võiks olla närimistabletid, et annavad ka suhkrute näol jõudu!
 • Glükoositabletid – kiire energia saamiseks.
 • Hügieenitarbed
  1. maniküürkäärid – lapse küünte lõikamiseks, sest need võivad juba sündides väga teravad olla ja sind ning teda ennast hetkega ära kriipida!
  2. aluspüksid ja hügieenisidemed, võib osta apteegist ka ühekordseid võrkaluspükse kaasa;
  3. hambahari ja – pasta, šampoon, kamm jne.
  4. hügieeniline huulepulk – läbi suu hingates kuivavad huuled väga ära!
 • Mõnusad riided ja sussid mõlemale – naisele sünnitamiseks ja mehele abistamiseks (s.t. teksapükstes vahel raske nt kükitada, ei tohi karta mustaks minemist) + naisele riided ka pärast sünnitust (kõht ju siis palju väiksem – NB! Aga mitte täiesti läinud!), rinnahoidja ja rinnapadjakesed.  Mehele on samuti vaja vahetusriideid kui sünnitusel need mustaks saavad.
 • Sokid /villased sokid – jalad hakkavad sageli sünnitusel külmetama ja peale sünnitust tabab ka paljusid naisi vappekülm, villased sokid (suvel ka tavalised sokid) aitavad; soovitavalt vähemalt 2 paari, et kui ühed saavad sünnitusel mustaks, on teised vahetult peal sünnitust kohe olemas.
 • Titale oma riided kui tahad – mähku, body,  sipukad (kombe või pluus ja püksid), mütsike (õhuke -väga hea on nt siidimütsike – ja soe), soojad villased sokid ja vastavalt ilmale õueriided – paks v õhuke väliskombe, kindad, kampsun jne) – alati ainult  naturaalsest materjalist, nt puuvillased-villased-siidist!
 • Isale süüa 🙂
 • Vahel on vaja ka naisele näksimist – sobivad leib-sepik (enamikele meeldivad kuivikud), puuvili, rosinad või muu kuivatatud puuvili, jogurt, hapukurk jm. Kui sünnitus venib pikemaks, tuleb tõhusam eine käigu pealt improviseerida või sööb naine mehe söögi ära! J Naise jaoks peale sünnitust kiluvõileib ja virsikukompott. Kellel olnud suur verekaotus ja aneemia oht, siis toor aedviljamahla.
 • Fotoaparaat-video.
 • Lemmikmuusika, -lõhn, küünlad, õli massaažiks.
 • Kui soov vees sünnitada, siis oleks hea kaasa võtta ka oma saunarätik (haigla annab loomulikult ka), sest ühest saunalinast jääb vettesünnitusel reeglina väheks. Mehele ujumispüksid.
 • Oma padi, kui soovid.
 • Imemiseks ja huulte-näo niisutamiseks-pühkimiseks midagi – nt merekäsn. Kui käsna ei ole, siis sobib ka paksem puuvillane riidelapike. Vahel tahab naine ka jääkuubikuid närida – uuri kas see võimalus on haiglas olemas või pead ise kaasa võtma, kui tahad.

NB! Muusikast – voolava vee vulin aktiviseerib sünnitust – katkemisohu puhul hoia eemale ja sünnitegevuse seiskumise puhul kuula. Löökpillid pigem segavad ja voolavad noodid soodustavad!

 Atribuutika, mille olemasolu peaks haiglas üle küsima ja kui seal pole, siis ise kaasa võtma.

 • Matt põrandale – et saaks erinevaid asendeid maas mugavalt kasutada.
 • Suur võimlemispall – selle otsas hea aeleda! Enamikes haiglates siiski olemas juba!
 • Titavann, kui soovid kindlasti juba haiglas teha esimest vannitamist!

Lühike nimekiri:

 1. Dokumendid
 2. Jook – vesi, mahl, mineraalvesi gaasiga või ilma, teed (nõmmliiva, raudrohu)
 3. C-vitamiin, glükoositabletid.
 4. Hügieenitarbed – maniküürkäärid, aluspüksid ja mähkud endale, pesemisvahendid, kamm, hügieeniline huulepulk jm.
 5. Riietus. Sünnitamise riided naisele, mugavad abistamise riided mehele, sussid mõlemale, naisele riided pärast sünnitust – lisarinnahoidja koos padjakestega, kitsamad püksid või vöö.
 6. Villased / soojad sokid
 7. Tita riided.
 8. Isale süüa.
 9. Sünnitajale näksimist.
 10. Fotoaparaat-video
 11. *Lemmikmuusika, -lõhn, küünlad või väike lamp, õli massaažiks.
 12. *Vette sünnituseks lisasaunarätik ja mehele ujumispüksid
 13. *Oma padi, kui soovid
 14. *Merekäsn või riidelapike imemiseks-niisutamiseks.
 15. *Matt
 16. *Suur võimlemispall
 17. *Titavann

 * – soovi korral.

Terje Tähe

Ökobeebi võrgusiku liige