Liikmeid
8

Teadlik lapsevanem – laste teenimise kunst

mai 30, 2013

Suvi vol 4 083-2

Enamik lapsevanemaid nõustub, et lapse kasvatamine pole kerge ülesanne. Tänapäeval oleme muutunud niivõrd isoleerituks, et suurem osa meist pole kunagi saanud õpetust või näinud pealt, kuidas last kasvatada.

Meil on igapäevaselt vaja erinevaid omadusi, visadust, tugevat närvisüsteemi ning kõrgemaid väärtusi, mis meid läbi vanemaks olemise teekonna saadavad. Mäletan, et kui mu laps sündis, tundsin tänulikkust, et olen kõik need aastad joogat praktiseerinud. See andis mulle tööriistad, mida lapse kasvatamisel vajan. Kõige olulisem asi, mida teadlik lapsevanem saab teha, on hoolitseda iseenda hinge eest. Kui lapsevanem on tasakaalust väljas, hakkab laps võtma seda kui reeglit. See käib eriti emade ja naiste kohta – kui nad ei ole keskmes, on terve perekond keskmest väljas. Sa pead alati oma hingega kontaktis olema, et su lapsed ja su abikaasa ning kõik lähedased õpiksid oma hingega ühenduses olema. Parim viis selle saavutamiseks on läbi meditatsiooni. Joogi Bhajan, Kundalini jooga meister, ütles, et naise jaoks on kõige olulisem mediteerida. Jah, kuid mida teha siis, kui ei ole aega, et maha istuda ja mediteerida?

Võti on muuta kogu oma elu meditatsiooniks. Mõistsin seda oma poja esimestel eluaastatel, kui vahel mul polnud aega isegi tualetis või dušši all käia. Tema teenimisest sai minu meditatsioon (aastatepikkune joogapraktika andis sellele uuele olukorrale muidugi tugeva vundamendi). Selle asemel, et kodutöid tehes või juba kümnendat korda ärritunult ärgates,oma pojaga kannatamatu olla ja hetkest põgeneda püüda, ükskõik kas oma peas või füüsiliselt, ma lihtsalt alistusin uuele eluetapile.

Üks suurimaid väljakutseid, mida lapsevanemad kogevad, on iseenda elu ja prioriteetide ohverdamine lapse vajaduste ees. Mul on hästi meeles, et esimesed kolm kuud meeldis mu pojale magada vaid minu rinnal. Olin magamata, väsinud, valutav, näljane või vihane. Kõigest hoolimata otsustasin käituda lähtuvalt armastusest ning kaastundest, mõistmisest ja lahkusest, ohverdades enda mugavuse. Läbi selle muutuse mõtlemises, suutsin hoolitseda eelkõige enese hinge eest ning teenida pühendumusega oma last üleminekuajal emaüsast laia maailma.

Esimesed kolm aastat on inimese elus kõige olulisemad. Vanematena saame just sel ajal oma lapsele kõige suuremat kindlustunnet pakkuda. Kui sa lapsevanemana suudad ohverdada enamuse oma prioriteetidest, aja ja energia, armastuse, lahkuse ja kaastunde ning teenida kolm esimest aastat oma last, oled teinud talle maailma suurima kingituse. See on kui maja: tugeva vundamendiga, millesse on segatud armastust, kannatlikkust ja empaatiat. Siis kasvab lapsest iseseisev, maailma armastav, lahke ja kaastundlik inimene. Laps õpib seda suhtumisest, mis sul oma olukorra suhtes on. Kui mu laps näeb mind musta pesu, mahakukkunud toidu või pesemata nõude pärast karjuva ja vihasena, siis peegeldub see viha ka tema tegudest. Kui ta näeb mind põrandat pestes rõõmsana ning kannatlikuna laulmas, oma vibratsiooni tõstmas, ükskõik kui väsinud ja vihane ma parasjagu ka pole, õpib ta end alati ise ülendama ning juhtima, hoolimata sellest, kui karm ja raske elu parasjagu on. See on kõrgeim meditatsioon. Nii et 24-tunnine meditatsioon ootab avastamist!

Oluline on tegeleda iga enda sees peituva aspektiga, mis lapsevanemaks olemist puudutab. Oleme oma lastele eeskujuks: nad imiteerivad kõike, mida teeme. Ja isegi enam, oleme oma lastele Jumala nägu – Looja kui kõrgem mina, mitte religioosne identiteet, vaid tõeline ja puhas olemus. Mine ajas tagasi ning meenuta, kuidas nägid sina lapsena oma ema ja isa. Nad olid täiuslikud! Isegi kui nende teod polnud, hinnates läbi täiskasvanu pilgu. Sa nägid neid Jumalatena. Mäletan, kuidas lapsena arvasin, et mu isa teab absoluutselt kõike maailmas. Ükskõik, mida küsisin, oli tal vastus alati olemas. Esimestel eluaastatel, eriti vanuses 0-11, mis inimest kõige enam kujundab, on lapse teadlikkus ja intelligentsus vanemate vastutus.  

Pühad käsikirjad jutustavad, et vanemad on lapse läbipaistvad õpetajad – Guru Dev Mata, Guru Dev Pita (….). See tähendab, et võiksime püüelda tõelise läbipaistvuse poole – vabad isekusest, ihast ning üle oma emotsioonidest, tõeliselt ja pidevalt teadlikud. See on kui kasvatus Jumala moodi, sest meil on võimalus käituda, tegutseda, suhelda, armastada, andestada ning olla kaastundlik Jumala sarnaselt.

Samas peame tunnistama paradoksi, et me pole kõikvõimsad ega täiuslikud. Nagu Joogi Bhajan ütles, oleme inimestena “ebatäiuslikult täiuslikud”! Meil on luba teha vigu, omada pelgupaika – sisemist punkti, kus puhata ja oma koormat maha laadida. Meditatsioon, hingamine, uskumine millessegi/kellessegi kõrgemasse kui meie väike ise, sellele tarkusele kummardamine, alateadvuse puhastamine ja kodune altar on kõik viisid, kuidas oma ebatäiuslikku täiuslikkust tunnustada. Nõnda võivad lapsed kasvades mõista, et ka neil on rasketel aegadel millelegi toetuda. Seejuures peame mõistma sedagi, et meie mõju on limiteeritud. Eriti lapse sirgudes. Me saame nad tuua lävepakuni, kuid ületama peavad nad selle ise, kõikide nende tööriistadega, mille neile elu algusaastatel andsime. Teiste sõnadega: “Tee oma parim ning luba Loojal teha ülejäänu” – Joogi Bhajan.

Minu kogemus ütleb, et teadlikud tehnikad nagu Kundalini jooga, aitab muutuda teadlikuks lapsevanemaks. Lapsevanemaks olemine on minu jaoks olnud sage enese “kinnipüüdmine”, endale andestamine, pidev meeldetuletus ja joondatus kõrgematele väärtustele. Seda tehes tean, et loon oma järeltulijatele vundamendi, mille peale ehitavad nad üles kogu oma elu: usaldus, enesedistsipliin, vaoshoitus, armastus, lahkus, kaastunne, mõistmine, mitte hukkamõistmine, vaprus ja alandlikkus. Kõik need väärtused, mida olen enda jaoks avastanud ning oluliseks pidama hakanud. Lisaks sellele ühendus lõpmatusega läbi meditatsiooni ja jooga. Ning mis kõige peamine – tänulik suhtumine (an attitude of gratitude).

“Luba oma lastel olla ja anna neile põhilised spirituaalsed väärtused. Tegele nende hingega! Ülenda neid, paku neile toetust ja usku. Need on positiivsed asjad, mida nad kõige enam vajavad” – Yogi Bhajan

 

Loo autor: Sukhdev Kaur

Sukhdev Kaur, kes on pärit Mehhikost, elab koos oma armastava perega Tallinnas. Ta õpetab ja treenib Kundalini jooga õpetajaid, viib läbi töötubasid Teadliku Lapsevanemluse, Teadliku Raseduse ning pere ja ema toetuse teemadel muude joogakoolituste hulgas. Rohkem infot leiad tema kodulehelt: www.urbandharma.ee