Liikmeid
14

– Moonika Tammel – ämmaemand

Lõpetasin Tallinna Meditsiinikooli ämmaemanda erialal 1991. a. kevadel. Sealt alates töötasin Rapla Haigla sünnitusosakonnas ämmaemandana kuni selle osakonna sulgemiseni. Sealt edasi Erapolikliinik Praxises Raplas.

Hetkel olen eemaldunud süsteemist, sest tunnen, et see ei toeta mind ja minu vaateid. Olen otsimas oma teed.

Viimased 5 aastat olen olnud seotud Algallika protsessi ja hingamistöö õppega. Minu õpetajaks on olnud tunnustatud terapeut pr. Binnie A. Dansby Inglismaalt. Läbi selle õppe olen saanud teadlikumaks sünni olemusest ja selle tähtsusest. Tean, kui oluline on pöörata tähelepanu lapseootel naise vajadustele ja ootustele. Teadvustada, et ka veel sündimata laps on teadvel ja ka temal on oma vajadused ja ootused.

Olen valmis sünnitajaid toetama nende sünniprotsessis seal, kus nemad seda valivad teha. Minu jaoks on sünd olnud alati turvaline normaalne protsess – üks osa inimese elust. Kui tutvusin algallika õpetustega, siis tundsin, et olen alati nii arvanud sünni ja elu kohta. Selles ei olnud midagi uut minu jaoks.

Võib-olla on need teadmised minuni jõudnud geenidega. Minu vanavanaema oli nö. küla ämmamoor, kes käis vajadusel talust tallu, et lapsi ilmale aidata. Ka minu ema on sündinud oma kodu saunas oma vanaema kaasabil. Minul oma vanavanaema isiklikult näha ei ole õnnestunud. Ta lahkus meie juurest veidi enne minu sündi, aga tunnen, et midagi temast elab minus edasi.

Teen koostööd MTÜ-ga Sünni Vägi. Koos oleme seismas pehme sünni propageerimise ja kodusünni legaliseerimise eest. Igal perel peab olema seadustega kehtestatud valik, kus ja millisel viisil nad oma lapse siia ilma tuua tahavad.

Ise olen abielus ja kahe imelise tütre ema. Sünnitanud oma lapsed küll haiglas, aga kuna töötasin ise seal, siis tundsin ennast nagu kodus. See ongi minu arvates oluline, kuidas naine ennast tunneb seal, kus ta oma intiimset protsessi läbima peab.

MTÜ Ökobeebiga soovin ühineda selleks, et saaksin oma teadmisi veel laiemalt jagada ja samas saan tutvuda teistega, kes jagavad minu vaateid. Koos oleme tugevamad ja suudame lõpuks murda selle üldise hirmu fooni elu ja sünni ümber.

Moonika Tammel_pilt